Tapety do domu i biura – co wybrać?

Dnia: Monday, April 8, 2019 Komentarzy: 0

Tapety do domu i biura – co wybrać?

Sposób aranżacji wnętrz wpływa nie tylko na ich ładny wygląd, ale również na nastrój osób, które w nich przebywają. Wybór tapet, które pojawią się na ścianach jest więc jedną z kluczowych decyzji. Ich kolor i wzór będzie robić określone wrażenie. Tapety mogą poprawiać nastrój, pomagać w skupieniu się albo dodawać energii. Mogą także działać zupełnie przeciwnie. Warto zatem wziąć te kwestie pod uwagę zarówno wtedy, kiedy urządza się własne mieszkanie, jak i pomieszczenia biurowe.

Małe i duże wzory na tapetach

Przede wszystkim, dobierając tapetę do danego wnętrza, zastanów się nad tym, jaki wzór ma się na niej znaleźć. W niewielkich pomieszczeniach lepiej sprawdzi się zupełnie gładki produkt lub tapeta z małym deseniem. W przypadku przestrzennych pokojów można sobie natomiast pozwolić na bardziej wyraziste wzory. Pamiętaj jednak, aby również w dużych lokalach nie pokryć takimi tapetami zbyt dużej powierzchni. Mogą wówczas męczyć i przytłaczać. Dobór produktów zależy również od funkcji pomieszczenia. Jeśli szukasz wyrobu, który sprawdzi się na ścianie gabinetu, lepiej postaw na stonowane kolory i niewielką ilość deseni w całym pokoju. Ściany mogą być nawet pokryte jednolitą tapetą. Dobrą decyzją powinien być zakup produktów w pastelowych, jasnych odcieniach. Jeśli chcesz uzyskać ciekawszy efekt, to możesz połączyć na przykład kremową farbę z brązową tapetą w abstrakcyjny wzorek. Trzy ściany pomaluj, a na jedną naklej winylowy lub papierowy materiał. Z kolei wykańczając domowy salon, masz większą dowolność. Tu najlepiej umieść produkty, które wywołują w Tobie pozytywne emocje. Pamiętaj jednak, aby współgrały z pozostałymi elementami aranżacji. Tylko wówczas osiągniesz spójny wystrój wnętrza.

Efekt 3d jako ciekawy akcent

Pośród wielu różnorodnych produktów, jakie można obecnie nabyć w sklepach, warto szczególnie wyróżnić tapety 3d. Są to bowiem wyroby, które skutecznie powiększają pomieszczenie. Jeśli masz malutką łazienkę albo kuchnię, warto przykleić na jednej ze ścian taki produkt. Korzystając z niego, będziesz miał wrażenie, że jest większy. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie w łazience jakiegoś krajobrazu, zdjęcia roślinności lub budowli. Z kolei w kuchniach często można znaleźć fototapety z owocami, kawą czy kolorowymi kształtami. Nierzadko takie produkty umieszcza się również w innych zakamarkach domu albo w budynkach firmowych. Doskonale ożywiają one przestrzeń i dodają jej charakteru.

Różne rodzaje tapet

Wybór rodzaju tapety również ma znaczenie. O ile w suchym pomieszczeniu możesz zastosować praktycznie dowolny typ produktu, o tyle w łazience czy kuchni przydadzą się wyroby o większej odporności na wilgoć czy zabrudzenia.
Najtańsze i najmniej wytrzymałe są tapety papierowe. Doskonale sprawdzą się w pokoju dziecięcym czy gościnnym. Na pewno jednak nie należy umieszczać ich w łazience, gdyż szybko nasiąkną wodą i się zniszczą. Do miejsc o dużej wilgotności powietrza polecamy tapety ścienne winylowe, które można przemywać wodą i są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Do tego celu sprawdzą się także produkty z włókna szklanego, które wyglądają jak płótno. Z kolei tapety korkowe mają właściwości wyciszające, a reliefowe nadają się do uszkodzonych ścian.

tapeta Ugepa L20109 Prisme 3Dtapeta 3d Tapeta Ugepa J63401 Just Like It Tapeta Tapeta Ugepa L50509/570519 Hexagone

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Góra