Jak zaaranżować kuchnię, aby była funkcjonalna i przytulna?

Dnia: Monday, April 8, 2019 Komentarzy: 0

Jak zaaranżować kuchnię, aby była funkcjonalna i przytulna?

Kuchnia to centralne miejsce domu i przestrzeń, do której często przenoszą się spotkania towarzyskie. Nic dziwnego – zwykle pachnie tu pysznymi daniami i wypiekami. Z tym pomieszczeniem nieraz wiąże się też wiele ciepłych wspomnień, ponieważ toczy się tu duża część życia rodzinnego. Warto zadbać, aby każdy czuł się w kuchni mile widziany, niezależnie od tego czy masz do dyspozycji małe czy duże pomieszczenie.

Po pierwsze: funkcjonalność

Urządzając kuchnię, należy zadbać przede wszystkim o to, aby można było w niej wygodnie przygotowywać posiłki. Musisz więc przemyśleć układ oraz ustawienie mebli i poszczególnych sprzętów. Zaaranżowanie niewielkiego pomieszczenia może być nieco bardziej kłopotliwe, ale odpowiednio rozplanowana przestrzeń pozwoli Ci wygodnie gotować. Może nie być w niej miejsca na stół i krzesła, ale zadbaj, aby mieć do dyspozycji odpowiednią ilość blatów, na których będziesz przyrządzać jedzenie. Zatroszcz się również o szafki i sprzęty. Jeśli kuchnia jest naprawdę mała, możesz zrezygnować ze zmywarki czy kuchenki mikrofalowej, a niezbędne urządzenia kupić w mniejszych rozmiarach. Pamiętaj tylko, że miejsce do przechowywania żywności czy naczyń jest równie potrzebne, co przestrzeń do poruszania się. Najlepiej jest więc znaleźć złoty środek i zabudować część kuchni meblami na wymiar, ale też zostawić sobie trochę wolnego miejsca. Czasami dobrym pomysłem jest zburzenie ściany i zrobienie aneksu. Takie działanie daje nowe możliwości aranżacyjne.

Chociaż duże pomieszczenie umożliwia zakup i ustawienie większej ilości wyposażenia, to jednak tak samo należy najpierw zaplanować, gdzie znajdą się poszczególne elementy. Tylko projektując sobie wcześniej, jak ma wyglądać kuchnia, jesteś w stanie zapewnić sobie komfort użytkowania. Poza tym unikasz wówczas chaosu, który na pewno wkradnie się do pomieszczenia, jeśli nie zastanowiłeś się wcześniej, jak dokładnie ma się prezentować.

Dodatki, akcenty i elementy dekoracyjne

Kiedy już wiesz, gdzie jest miejsce mebli, a gdzie urządzeń, pora na dekoracje. Często to niewielkie akcenty powodują, że kuchnia staje się przytulna. Połóż na krzesłach miękkie poduszki, na ścianach zaś powieś ozdoby z naturalnych materiałów, a już zrobi się cieplej. Wybierz też tapety kuchenne, które będą wywoływać pozytywne emocje. Jeśli wyraziste odcienie pasują do stylu pomieszczenia, możesz kupić fototapetę z owocami w żywych kolorach. Ciekawym pomysłem jest również wybór produktu imitującego drewno czy cegłę. Kiedy nie możesz ustawić sobie ściany z tych materiałów, taka tapeta będzie świetną alternatywą.

Warto również przywiązywać wagę do drobnych rzeczy. Czasami wystarczy bowiem dodać kilka świeczek, miękkie podkładki pod talerze, a na parapecie ustawić kwiatek, aby kuchnia zaczęła wyglądać bardziej przytulnie. Wbrew pozorom wcale nie trzeba szukać dużej ilości dekoracji. W małym pomieszczeniu w zupełności wystarczy kilka dodatków, które będą pasować do mebli. Niskim kosztem możesz sprawić, że domownicy i goście zaczną inaczej patrzeć na Twoją kuchnię. Powieś firanki, kup ciekawą naklejkę ścienną albo pomaluj stare szafki na ulubiony kolor. Daj się ponieść swojej twórczej energii.

tapety kuchenne Tapeta Grandeco FC2502 FacadeTapeta do kuchni Erismann 6305-10 Paradisio Tapeta kuchnia Rasch 930900 Tiles & More XIII

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Góra